خانه » اقتصاد » کاهش وابستگی به زغال خارجی در راستای جهش تولید

کاهش وابستگی به زغال خارجی در راستای جهش تولید

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ذوب آهن اصفهان، آئین انعقاد تفاهم نامه بین ذوب آهن اصفهان و شرکت زغال سنگ کرمان، دیروز، چهارشنبه بیست و سوم مردادماه با حضور باقر نیک طبع مدیرعامل شرکت زغال سنگ کرمان و هیأت همراه در حضور علی احمدیان رئیس هیأت مدیره ذوب آهن و منصور یزدی زاده مدیرعامل این شرکت با هدف تأمین زغال سنگ با توجه به دو پارامتر کمی و کیفی به امضا رسید.

باقر نیک طبع گفت: اولین مرتبه است که چنین بازدیدی از ذوب آهن اصفهان دارم و عظمت این مجموعه مادر صنعتی را از نزدیک می بینم. همکاری معادن زغال سنگ کرمان با ذوب آهن به سال‌ها پیش بازمی‌گردد و امروز با انعقاد این تفاهم نامه فصل جدیدی درد همکاری این دو مجموعه رقم می‌خورد.

وی افزود: کرمان به لحاظ مواد معدنی به ویژه زغال سنگ استان برخورداری به شمار می‌رود و ما برنامه داریم ۱۵ درصد زغال فعلی که برای ذوب آهن تأمین می‌کنیم را در فاز اول به بالای ۴۰ درصد برسانیم.

مدیرعامل زغال سنگ کرمان تصریح کرد: هدف این است که در میان مدت بهره برداری از معادن موجود را افزایش داده و کوتاه مدت نیز بر روی کیفیت و تولید فعلی اقداماتی داشته باشیم تا واردات زغال داخلی به حداقل برسد. این موضوع ارزبری کمتر را نصیب ذوب آهن نموده و برای معادن نیز افزایش تولید و تبع امتیازات دیگر را ایجاد می‌کند.

این مقام مسئول بیان کرد: ذوب آهن اصفهان آغاز کننده اکتشاف و استخراج از معادن کشور بوده است و همگان به این سابقه درخشان واقف هستند. انشاالله در سالی که از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان «جهش تولید» نامگذاری شده است بتوانیم با همدلی و هم افزایی بیش از پیش برای رشد و اعتلای کشور در جبهه تولید و اقتصاد قدم برداریم.

منصور یزدی زاده مدیرعامل شرکت نیز گفت: کک نقش بسیار مهمی در سبد مواد اولیه ذوب آهن نقش بسیار مهمی دارد. زغال سنگ همواره برای ذوب آهن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و حدود ۵۰ درصد از سهم قیمت تمام ذوب آهن به زغال سنگ و کک بازمی‌گردد و بخشی از آن را به ناچار به دلیل به دست آوردن ترکیب مناسب وارد می‌کنیم.

وی افزود: امروز زمینه‌های توسعه همکاری با زغال سنگ کرمان در بُعد اکتشافات و معادن جدید را مد نظر داریم. آرزوی ذوب آهن اصفهان این است، روزی برسد که نیاز به واردات زغال سنگ نداشته باشیم و البته این موضوع هم به نوع معادن در ایران باز می‌گردد.

مدیرعامل شرکت از تشکیل کارگروهی برای پیگیری مفاد این تفاهم نامه خبر داد و گفت: با حضور نفراتی از طرفین قرارداد به صورت مستمر مفاد این قرارداد پیگیری می‌شود تا بتوانیم در بازه زمانی مناسب به نتیجه مطلوب دست یابیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: نیاز زغال سنگ امروز ذوب آهن با دو باتری کک سازی، حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن است که تأمین آن از داخل امکان پذیر نیست و در چارچوب این تفاهم نامه امیدواریم وابستگی این شرکت به زغال خارجی کاهش یابد.

منبع : خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency – اقتصاد